Üretim

Ön imalat: Kesimi yapılan malzeme kumlama işlemine tabi tutularak, üzerindeki pas ve yağ gibi dış etkenlerden arındırıldıktan sonra korozyona karşı koruyucu astarla astarlanır. Astarlanan malzeme bilgisayar ortamında hazırlanan kesim programları ile cnc plazma ve oksijen tezgâhlarında milimetrik olarak kesilir ve imalata hazır hale getirilir.

İmalat: Ön imalatı büyük bir titizlikle gerçekleştirilen malzemeler proje planına uygun bir sıra ile hazırlanmış resimler doğrultusunda çatılmaktadır. Çalışılan malzemeler gerekli milimetrik ölçü kontrolleri yapıldıktan sonra kaynak bölgesine aktarılır.

Kaynak: Çatımı biten malzemeler projede belirlenen kaynak yöntemi ve kalınlıklarına göre işinin ehli ve sertifikalı uzmanlarca kaynatılır. Proje ve şartnamelere uygun olarak yapılan kaynakların kontrolleri alanında uzman kaynak mühendislerimiz tarafından projeye uygun olmak şartıyla proje sahibi olan müşterinin istediği yöntemlerle fabrika ortamında yapılır. (Penetrant, U.T, MT, Röntgen)

Mekanik Temizlik: İleri tekniklerle profesyonelce yapılan kaynak işlemleri tamamlandıktan sonra tüm kaynak bölgeleri çapak ve diğer kalıntılardan arındırılmak üzere mekanik temizliğe tabi tutulur. 

Boya: Mekanik temizliği gerçekleştirilen malzemeler, YD Çelik fabrikasında müşteri beklentileri ve projeye uygun olarak belirlenen boya renk kodu, kat sayısı ve kalınlığa göre yüksek kalitede boyanır.

Sevkiyat Öncesi Raporlama: Projede kullanılacak olan malzemenin üretim aşamasıyla ilgili tüm süreçler, Kumlama-Boya öncesi veya sonrası gerekli kontroller tekrar yapıldıktan müşteri isteği doğrultusunda raporlanır.